Lekcje muzealne

  • Baszta - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie Baszta - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

    Baszta to dominująca na żnińskim rynku średniowieczna gotycka wieża zwana także ratuszową. Jedyna w grodzie w owych czasach murowana budowla. Wzniesiona na przełomie lat 1447-1500 wieża była siedzibą władz miejskich. Zadaniem jej było uchronienie przed pożarami przechowywanych tam akt miejskich, nadań, ksiąg i przywilejów. Nie pełniła funkcji militarnych, ale funkcję reprezentacyjną, świadczyła o bogactwie władz i jej mieszkańców. Stanowiła też znakomity punkt obserwacyjny. Zaszczytem dla miasta było kilkukrotne goszczenie królów między innymi Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły.

  • Bunkier - Wisła

    Lotnik - kryj się! Bunkier - Wisła to betonowa szczelina przeciwlotnicza z 1943 roku, w której przeprowadzane są symulacje nalotu.

  • BUNKIER V-3 MINI MUZEUM - POLIGON BRONI

    Zapraszamy do zwiedzenia jedynej w Polsce ekspozycji tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej.

  • Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

    Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. W 1992 roku włączona została w struktury Państwowej Straży Pożarnej.

  • Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

    Centrum Dziedzictwa Szkła to nowoczesne, interaktywne miejsce w Krośnie, w którym zwiedzający mogą wziąć udział w fascynującej opowieści o historii szklanej wytwórczości, a także na poznanie pięknych szklanych obiektów – szkła użytkowego i artystycznego. Pokazy formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę, z której warto skorzystać.

  • Dawny Pałac Biskupi - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Dawny Pałac Biskupi - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

    Początki powstania dawnego pałacu biskupiego, który obecnie jest głównym budynkiem ekspozycyjnym Muzeum Mikołaj Kopernika, sięga 1499 roku, kiedy w narożniku południowo-wschodnim, wybudowano dom biskupi. Jedną ze ścian stanowił wschodni mur obronny, przy którym istniała w XIV wieku narożna wieża, mieszcząca Szkołę Katedralną i Dom Dziekana.

  • Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

    W oddziale Dawny Pałac Biskupów Krakowskich udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza.
    Siedzibą oddziału jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów.

  • Dom „Gazety Olsztyńskiej” Dom „Gazety Olsztyńskiej”

    Muzeum Dom "Gazety Olsztyńskiej" istnieje od 1992 roku Jego siedzibą jest zrekonstruowany budynek, w którym w latach 1920–1939 była redagowana i drukowana jedyna na Warmii polska gazeta – ,,Gazeta Olsztyńska", ukazująca się od 1886 roku.

  • Dom Mikołaja Kopernika

     

     Nie ma wątpliwości, że Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu! O wiele trudniej jest określić dokładnie w którym domu, gdyż bogata rodzina Koperników, skoligacona z najważniejszymi rodami patrycjuszowskimi w mieście, miała wówczas kilka nieruchomości, m.in. kamienicę przy ulicy św. Anny (dziś ul. Kopernika 15) oraz w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, przy Rynku Staromiejskim 36 (w sąsiedztwie Kamienicy pod Gwiazdą).

  • Dom Uphagena

    Dom Uphagena położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania.

  • Dwór Artusa

    Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku.

  • Galeria Sztuki w Olsztynie

    BWA Galeria Sztuki jest najważniejszą galerią sztuki w Olsztynie i regionie. Jej siedziba znajduje się w centrum miasta w reprezentacyjnym gmachu, w którym oprócz galerii BWA mieści się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Galeria działa tu od 1973 roku, a początki jej istnienia sięgają 1958 roku.

  • Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

    Budynek obecnej Galerii Elektrownia powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie. Jest to obiekt o rzucie prostokąta z wejściem na osi, o dość rozbudowanej bryle. Jego charakterystycznym elementem jest wieża, stylizowana na gotycką z otworami strzelniczymi, a elewację budynku stanowią ceglane, nietynkowane ściany w podziale ramowym z osiami, gzymsami i ceglanymi detalami architektonicznymi.

  • Gdańska Galeria Fotografii

    Gdańska Galeria Fotografii jest miejscem prezentacji wystaw czasowych i siedzibą muzealnego działu specjalizującego się w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu fotografii artystycznej i historycznej.

  • Kamienica pod Gwiazdą

    Idąc śladem obiektów Muzeum Okręgowego w Toruniu warto wybrać się do Kamienicy pod Gwiazdą, gdzie nagle wybierzemy się kilka tysięcy kilometrów na wschód.

  • Kopalnia Soli Bochnia

    Odwiedzając Małopolskę, nie sposób nie zawitać do Kopalni Soli Bochnia, najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce a zarazem najstarszego w Europie zakładu przemysłowego działającego nieprzerwanie od 1248r. 

  • Kopalnia Soli Wieliczka

    Każdego roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedza ponad milion turystów, a wśród nich również dzieci. Można powiedzieć, że jest kopalnia „kanonicznym” celem szkolnych wycieczek, co wcale nie oznacza, że nudnym. Wręcz przeciwnie. Proponuje bowiem swoim najmłodszym gościom… kopalnię atrakcji.

  • Kulturalny Bajtel i inne

    Co się kryje pod ziemią? Jak pracują górnicy dziś, a jak pracowali przed wiekami? Kto to jest Hajer? Nie trzeba być szczególnie odważnym, żeby wkroczyć w świat górniczych szybów Sztolni Królowa Luiza.

  • Muzeum 2 Korpusu Polskiego

    Pod Warszawą mieści się jedyne w swoim rodzaju muzeum poświęcone armii, która wspaniale zapisała się w historii II Wojny Światowej.

  • Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

    Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami.

  • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

    W 1933 r. wiejski nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer zauważył na półwyspie Jeziora Biskupińskiego wystające ponad powierzchnię gruntu drewniane pale. Zainteresował swoim odkryciem prof. Józefa Kostrzewskiego, uważanego za ojca polskiej archeologii. Już w następnym roku rozpoczęto prace wykopaliskowe, a odkrycie osady w Biskupinie okrzyknięto w prasie polskimi Pompejami.

  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

    Prawdziwa egipska mumia, obelisk Ramzesa II i tysiące innych bezcennych historycznych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza.

  • Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

    Prawdziwa egipska mumia, obelisk Ramzesa II i tysiące innych bezcennych historycznych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza.

  • Muzeum Archeologiczne w Wiślicy Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

    Oddział w Wiślicy to muzeum o charakterze archeologiczno-historycznym. Utworzone zostało 20 maja 1966 r. z inicjatywy Zespołu Badań nad Polskim Średniowieczem. Nadrzędnym celem, jaki przyświecał Zespołowi przy zakładaniu nowej placówki było gromadzenie, udostępnienie i popularyzacja zabytków ruchomych pozyskanych w trakcie badań archeologicznych z lat 1949-1964. Istotnym elementem było zabezpieczenie i udostępnienie reliktów architektonicznych – kościoła św. Mikołaja wraz z hipotetycznym baptysterium oraz materii zabytkowej odkrytej w podziemiach Kolegiaty.

  • Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

    Zapraszamy do wyjątkowego muzeum we Wrocławiu, skrywającego pamiątki odebrane ziemi przez archeologów. 

  • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

    Obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie Muzeum (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).

  • Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

    Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są: Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie. Głównym celem działalności Muzeum AK jest gromadzenie i zabezpieczanie zbiorów związanych z profilem tematycznym instytucji oraz badania naukowe prowadzące do nadania kontekstu kulturowego gromadzonym zbiorom. Do równorzędnych celów należy upowszechnianie wiedzy w tematach: historii XX wieku, II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które Zespół Muzeum realizuje poprzez działalność: edukacyjną, naukową, wystawienniczą, informacyjną i promocyjną. Zadaniem Muzeum jest również upamiętnianie ludzi i wydarzeń związanych z czynem niepodległościowym, w szczególności z fenomenem jakim w skali światowej było Polskie Państwo Podziemne.

  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

    Muzeum dysponuje powierzchnią wystawienniczą 275 m². Eksponowana jest w nim wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego.

  • Muzeum Bursztynu

    Muzeum Bursztynu to jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku.

  • Muzeum Czynu Powstańczego

    Muzeum mieści się w dawnym Domu Polskim Związku Polaków w Niemczech, zaadaptowanym i rozbudowanym na potrzeby muzealne.

  • Muzeum Dialogu Kultur

    Muzeum Dialogu Kultur, najnowszy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, to miejsce nowoczesne i interaktywne. Muzeum idei, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny. Muzeum pozytywnych relacji, w którym, zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne.

  • Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka

    To pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum, całkowicie dedykowane dzieciom. Powstało w ramach modernizacji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

  • Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

    Zapraszamy w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami.

  • Muzeum Dom z Basztą

    Muzeum „Dom z basztą" zlokalizowane jest w zabytkowej kamienicy z 1523 r. W budynku tym mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 r. przez aptekarza Marcina Bariana Rokickiego. Apteka w tym budynku istniała do końca XVII wieku.

  • Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

     

    Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach składa się z czterech oddziałów: Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy „Kasztel” w Szymbarku, Zagroda Maziarska w Łosiu z filią w Bartnem, Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach. 

  • Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie

    Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli - Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, jako samodzielna placówka naukowa realizuje swoje cele statutowe od 1990 roku.

  • Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

     

    Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7500 obiektów. 

  • Muzeum Historii Kielc

    Jeśli ktoś jest ciekaw skąd wzięło się to miasto, jego wielkość, charakter, zabytki w nim się znajdujące, powinien udać się do Muzeum Historii Kielc.

  • Muzeum Historii Miasta Rzeszowa Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

     

    Muzeum Historii Miasta Rzeszowa jest jednym z dwóch oddziałów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i mieści się na parterze XVII-wiecznej kamienicy nr 12 przy rzeszowskim Rynku (wejście od ul. Baldachówka). Uroczystego otwarcia Muzeum dokonał prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta 22 września 2002 r., a gościem honorowym uroczystości był ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Dodać tutaj należy, że Muzeum powstało staraniem kilku osób, wśród których szczególnie wyróżnić trzeba Małgorzatę Jarosińską (wówczas kierownik Działu Historycznego). Do końca 2007 r. instytucja funkcjonowała w połączeniu z Podziemną Trasą Turystyczną (obecnie administratorem „Rzeszowskich Piwnic” jest MZBM Sp. z o.o. Rzeszów).

  • Muzeum Historii Przemysłu

    Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku powstało 1 stycznia 1981r. Mieści się w dawnej fabryce sukna A. G. Fiedlerów, która powstała w latach 1824 – 1826. Budynek jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków techniki w Europie z początku XIX stulecia.

  • Muzeum Historii Przemysłu

    Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku powstało 1 stycznia 1981r. Mieści się w dawnej fabryce sukna A. G. Fiedlerów, która powstała w latach 1824 – 1826. Budynek jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków techniki w Europie z początku XIX stulecia.

  • Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

    O samym Domu Eskenów zachowało się stosunkowo niewiele informacji. Wiadomo, że został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez kupca toruńskiego a potem burmistrza miasta Henryka Hitfelda jako jego dom rodzinny.

  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

    Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy: na Muranowie zatem w przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów; w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.

  • Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

     

    Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega powstało w 1992 roku z siedzibą w spichlerzu dworskim Tarnowskich z XIX wieku,  w którym obecnie mieści się oddział - Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.

  • Muzeum Historyczne w Białymstoku Muzeum Historyczne w Białymstoku

    Muzeum Historyczne w Białymstoku wchodzi w skład Muzeum Podlaskiego. Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególnie z zakresu rzemiosła użytkowego.

  • Muzeum Historyczne w Sanoku Muzeum Historyczne w Sanoku

    Powstałe w 1934 roku społeczne Muzeum Ziemi Sanockiej, od 1968 r. państwowe Muzeum Historyczne, prezentuje swoje zbiory we wszystkich salach renesansowego zamku. Budynek zamkowy wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego w latach 1523-48, z dobudowanymi później dwoma skrzydłami, w swojej ponad czterystuletniej historii zatracał pierwotny wygląd, ulegając potrzebom i gustom kolejnych gospodarzy.

  • Muzeum Hymnu Narodowego

    Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego. 

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

    Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku w idealnej lokalizacji nad Motławą, blisko historycznego centrum Gdańska. Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 000 m2, a bryła wieży ma wysokość 40 m. Na trzech poziomach podziemnych znajdują się: wystawa główna, wystawa czasowa, wystawa dla dzieci, strefa nowych technologii, centrum konferencyjne, Kino Muzeum, sklep muzealny, Muzeum Bistro oraz dwupoziomowy parking podziemny, który zapewnia 143 miejsca postojowe. Na pięciu poziomach naziemnych znajdują się: kawiarnia, restauracja, biblioteka, sale edukacyjne oraz biura Muzeum.

  • Muzeum Kinematografii w Łodzi

    Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.

  • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

    Muzeum Kultury Ludowej nieustannie wzbogaca swoje zbiory, opracowuje je naukowo, przechowuje, zabezpiecza i udostępnia zabytki kultury wsi i miasteczek z regionu. Prowadzi badania i obozy naukowe, współpracuje z ośrodkami uniwersyteckimi, organizuje konferencje, seminaria, wydaje publikacje naukowe i popularnonaukowe. Prowadzi także działalność upowszechnieniową i edukacyjną – organizuje imprezy plenerowe, pokazy, koncerty, warsztaty, lekcje muzealne itp. Słowem – realizuje swoją misję zachowania dla następujących po sobie pokoleń świadectwa i obrazu ich tożsamości.

  • Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. Jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro!

  • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

    W 1964 r. przypadała setna rocznica urodzin autora „Syzyfowych prac”. W celu jej upamiętnienia powstało w Kielcach Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Siedzibę swą znalazło w części gmachu, zbudowanego w latach 1724-1727 z inicjatywy biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego, z przeznaczeniem na szkołę. I tu właśnie w latach 1874-1886 nauki pobierał Stefan Żeromski.

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego

    Odwiedziny w naszym Muzeum to idealny punkt jednodniowej, objazdowej wycieczki po Małopolsce i niemalże obowiązkowa pozycja wszystkich wycieczek szkolnych.

  • Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

    Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczące się na terenie Łazienek Królewskich zaprasza do zwiedzenia:

  • Muzeum Mazowieckie w Płocku

     

    Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum publiczne powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. 

  • Muzeum Michała Kajki w Ogródku Muzeum Michała Kajki w Ogródku

    W Muzeum odkrywamy nieznane fakty i historie na temat naszego regionu. Podczas zwiedzania opowiadamy o Michale Kajce – jego twórczości, działalności społecznej i codziennym życiu. Wprowadzamy w świat mazurskiej poezji, przesiąkniętej pięknem krajobrazów, wyjątkowością przyrody, religijnością społeczności lokalnej. Zapraszamy dzieci i młodzież, studentów, rodziny z dziećmi, seniorów. Oferujemy dedykowane propozycje tematyczne, dopasowane do indywidualnych oczekiwań i zainteresowań.

  • Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

    Początki szeroko rozumianej działalności muzealnej w Siemianowicach Śląskich sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego już stulecia. Powstałe w 1966 roku Towarzystwo Miłośników Siemianowic Śląskich, przemianowane w latach osiemdziesiątych na Towarzystwo Przyjaciół Siemianowic, postawiło sobie za cel gromadzenie pamiątek dotyczących historii miasta oraz ich popularyzację m. in. poprzez wydawnictwa historyczne.

  • Muzeum Młynarstwa w Jaraczu Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

    Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu położone jest w odległości 40 km od Poznania przy trasie nr 11 Poznań- Piła, przy wschodnim krańcu Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wełną, w miejscu o dużych walorach krajobrazowych. W Jaraczu kończy się rezerwat przyrody „ Wełna”, który obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek rzeki o bystrym nurcie, z florą i fauną charakterystyczną dla potoków górskich.

  • Muzeum Narodowe w Krakowie

    Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym muzeum z przymiotnikiem "narodowe" w nazwie w Polsce.

  • Muzeum Narodowe w Warszawie

    Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce.

  • Muzeum Nauki Gdańskiej
    Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny (Aleksandryjskiej) w Gdańsku. W wyniku zawartego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z Zakonem OO. Karmelitów w 1996 roku porozumienia w wieży tego kościoła inaugurowano muzeum.
  • Muzeum Okręgowe w Rzeszowie Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

    Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielodziałową mieszczącą się w zabytkowym siedemnastowiecznym popijarskim gmachu przy ulicy 3 Maja 19. W skład historycznego zespołu klasztornego wchodzi dawna szkoła męska Zakonu Pijarów (aktualnie I Liceum Ogólnokształcące). Centrum kompleksu architektonicznego zajmuje Kościół parafialny p.w. Św. Krzyża z pięknym wystrojem wnętrza.

  • Muzeum Okręgowe w Sandomierzu Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

    Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma swoją siedzibę w Zamku Królewskim – wielokrotnie przebudowywanej rezydencji polskich królów i książąt, o historii sięgającej czasów panowania pierwszych Piastów, w tym m. in. Henryka Sandomierskiego.

  • Muzeum Okręgowe w Suwałkach

     

    Zapraszamy dziś wycieczki szkolne do jednego z najciekawszych muzeów w północno-wschodniej Polsce: Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Oprócz bogatych zbiorów do wizyty zachęca obszerna propozycja lekcji muzealnych.

  • Muzeum Okręgowe w Toruniu - Ratusz Staromiejski

     

    Przez wieki w Ratuszu, tym najbardziej znanym i reprezentacyjnym świeckim gmachu Torunia, koncentrował się handel oraz życie publiczne i polityczne miasta.

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

    Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to miejsce, w którym ponad 300 lat temu mieszkała wyjątkowa rodzina. Kochający ojciec Jan Sobieski, troskliwa mama Marysieńka i czwórka dzieci – Jakub, Aleksander, Konstanty oraz Teresa Kunegunda. 

  • Muzeum Plakatu w Wilanowie Muzeum Plakatu w Wilanowie

    4 czerwca 1968 roku otworzone zostało pierwsze na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie jako Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedsięwzięciu temu patronował ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Stanisław Lorentz, przekazując jednocześnie ze zbiorów muzealnych kilkaset plakatów, które stały się zalążkiem kolekcji. 

  • Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

    Gniezno jest chyba jednym z najbardziej oczywistych miejsc do odwiedzenia dla każdej wycieczki, której celem jest pokazanie uczniom miejsc, w których powstawała Polska: zapraszamy do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

  • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

    Muzeum posiada 7 sal wystawienniczych w których eksponowane są muzealia dotyczące poczty polskie od początku jej istnienia aż do dzisiaj oraz akcesoria związane z telekomunikacją.

  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

    Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  • Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika

     

    Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, udostępniono zwiedzającym w 2003 roku w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej 9/11, a pobudził do jego powstania dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę.

  • Muzeum Pogranicza w Działdowie Muzeum Pogranicza w Działdowie

     

    Muzeum Pogranicza w Działdowie jest samorządową instytucją kultury, powstałą pierwotnie jako Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Blisko 700-letnia historia miasta oraz rozpoczęcie remontu gotyckiej części zamku, spowodowały, że pojawiła się potrzeba zmiany nazwy instytucji na Muzeum Pogranicza w Działdowie.

  • Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Muzeum Pojezierza Myśliborskiego

    Muzeum Pojezierza Myśliborskiego jest instytucją o charakterze regionalnym działającą na terenie Myśliborza – miasta o 750-letniej tradycji miejskiej , którego korzenie sięgają jednak jeszcze czasów prehistorycznych (osada kultury łużyckiej).

  • Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

    Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją:
    Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku (czynny od 1965 r.), Młyn Zamkowy z XIV wieku (czynny od 1968 r.), tzw. Dworek z lat 70. XX wieku (czynny od 1979 r.), Brama Młyńska z XIV wieku (czynna od 1982 r.), Spichlerz Richtera z 1780 roku (czynny od 1998 r.), po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku (czynny od 2019 r.) i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).

  • Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

    Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, muzeum narracyjne, prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia Górnego Śląska na początku XX w. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

  • Muzeum Powstania Warszawskiego

    Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej.

  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

    Zapraszamy do jedynego, wyjątkowego, położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej muzeum. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywać się będą unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach budynków można przenieść się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz. A to wszystko dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym.

  • Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

    Muzeum powstało w 1977 roku z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Poznaniu. Od 1982 roku jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Mieści się w odnowionym dziewiętnastowiecznym dworze położonym w sześciohektarowym parku krajobrazowym o urozmaiconej rzeźbie terenu. Drugim zabytkowym budynkiem jest stajnia-wozownia, w której od 1993 roku znajduje się ekspozycja przyrodnicza.

  • Muzeum Przyrody w Drozdowie

    Muzeum Przyrody w Drozdowie (położone w pobliżu Łomży w województwie podlaskim) mieści się w dawnej siedzibie rodu Lutosławskich

  • Muzeum Regionalne w Pleszewie Muzeum Regionalne w Pleszewie

    Muzeum Regionalne w Pleszewie zostało założone w 1983 r. w dawnym zajeździe pocztowym z I połowy XIX w. Posiada ciekawe zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne. Zbiory archeologiczne pochodzą ze stanowisk archeologicznych, na których prowadzono badania ratownicze w Pleszewie, Brzeziu, Pacanowicach, oraz znalezisk jednostkowych.

  • Muzeum Regionalne w Pułtusku Muzeum Regionalne w Pułtusku

    Muzeum Regionalne w Pułtusku powstało w 1964 r. Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową, gotycko-renesansową wieżę ratuszową, której historia sięga już  I poł. XV w. Początkowo muzeum gromadziło głównie zabytki związane z rzemiosłem artystycznym. W tym okresie wzbogaciło się o wyroby konwisarskie, tkaniny i meble. Od lat 90. XX w. instytucja gromadzi zabytki związane z historią miasta i regionu. Od 2011 r. Muzeum Regionalne posiada dwie siedziby: wieżę ratuszową oraz dolną kondygnację kamienicy przy ul. Rynek 36.

  • Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

    Misją Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli jest tworzenie przestrzeni kontaktu z dziedzictwem kultury światowej, narodowej, lokalnej. Rocznie Muzeum organizuje kilkanaście wystaw o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym m.in. z dziedziny sztuki, historii, a także wystawy, konferencje i eventy dotyczące nowoczesnego designu, lokalnego dziedzictwa, rzemiosła.

  • Muzeum Regionalne w Świebodzinie Muzeum Regionalne w Świebodzinie

    Muzeum Regionalne w Świebodzinie powstało w 1971 r. dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej – organizatora placówki. Świebodzin ma również starsze tradycje muzealne, sięgające początku ubiegłego wieku, kiedy to w 1903 r., z inicjatywy lokalnego Towarzystwa Regionalnego, powstały tzw. "zbiory miejskie", przekształcone w latach 30. w wielodziałowe Muzeum Lokalne. Ta bogata i cenna ekspozycja uległa zniszczeniu, a zbiory w większości rozproszeniu w 1945 roku.

  • Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

     

    Muzeum mieści się w zabytkowym staropolskim dworze. Mieszkająca w nim szlachta posiadała, położoną na południe od Limanowej, Starą Wieś. Granice tej wsi i miasta do II Wojny Światowej wyznaczał właśnie ten dwór. Historia Starej Wsi i rodów w niej panujących sięga XV wieku.

  • Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

    W połowie XVI wieku ludność wiejska w Królestwie Polskim liczyła pięciokrotnie więcej niż miejska. Wieś nie była tylko miejscem produkcji żywności, ale też wspaniałej kultury, o czym ciągle i nieustannie trzeba dzieciom przypominać. Do tego służy między innymi i to miejsce.

  • Muzeum Romantyzmu

    W pobliżu Ciechanowa w Opinogórze mieści się Pałacyk Krasińskiego, w którym od ponad 50 lat funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Romantyzmu. 

  • Muzeum Romantyzmu

    W pobliżu Ciechanowa w Opinogórze mieści się Pałacyk Krasińskiego, w którym od ponad 50 lat funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Romantyzmu. 

  • Muzeum Rzemiosła w Krośnie

    Muzeum Rzemiosła w Krośnie, które powstało w 1989 roku, ma swoją siedzibę w budynku dawnej Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza.

  • Muzeum Rzeźby w Królikarni Muzeum Rzeźby w Królikarni

    Muzeum Rzeźby w Królikarni, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,  mieści się w osiemnastowiecznym pałacu położonym w zabytkowym parku, w którym podobnie, jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością.

  • Muzeum Śląskie w Katowicach

    Zapraszamy wycieczki szkolne do Katowic, gdzie mieści się wspaniałe Muzeum ze zbiorami liczącymi ponad 118 tysięcy eksponatów.

  • Muzeum Śląskie w Katowicach

    Zapraszamy wycieczki szkolne do Katowic, gdzie mieści się wspaniałe Muzeum ze zbiorami liczącymi ponad 118 tysięcy eksponatów.

  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

     

    Jeżeli działalność Muzeum Manggha wyrasta z idei jego patrona – Feliksa Mangghi Jasieńskiego i jest ona słuszna z jego rozumieniem roli sztuki, która ma służyć szerokiemu odbiorcy – społeczeństwu polskiemu i ma stanowić jego własność, to wizją Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdowej, było stworzenie miejsca „japońskiego domu", gdzie Polska spotyka się z Japonią. 

  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

     

    Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest pierwszym muzeum zbudowanym od podstaw w powojennej Polsce.

  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

     

    Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest pierwszym muzeum zbudowanym od podstaw w powojennej Polsce.

  • Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

    Muzeum mieści się w starej zajezdni tramwajowej. Mamy kilka pojazdów nie z tej ziemi, zbudowanych na bazie fiata 126p.

  • Muzeum Toruńskiego Piernika

    Muzeum Toruńskiego Piernika to największe muzeum piernika w Europie posiadające również największą kolekcję drewnianych form piernikowych oraz prowadzące najszerzej zakrojone badania na temat historii toruńskiego piernikarstwa. 

  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

    Alma Mater Jagellonica.Najstarsza uczelnia w Polsce i jeden z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Założony w 1364 roku w Krakowie z fundacji Kazimierza III Wielkiego przez wieki kształcił wielu najbardziej słynnych Polaków. Sam w sobie jest wspaniałą lekcją historii.

  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie

     

    Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

  • Muzeum w Lęborku Muzeum w Lęborku

     

    Zalążkiem muzeum były zbiory powstałe pod koniec XIX wieku pod patronatem kościoła oraz lokalnych społeczników i pasjonatów. Pierwszymi zabytkami były przypadkowe znaleziska archeologiczne m.in.: siekierki kamienne, toporki, popielnice twarzowe kultury pomorskiej, ozdoby z brązu oraz monety. Po oddaniu do użytku ratusza miejskiego w 1900 roku zbiory znalazły swoje miejsce w nowym obiekcie i eksponowane były w korytarzu w przeszklonych szafach.

  • Muzeum w Tykocinie Muzeum w Tykocinie

    Muzeum w Tykocinie zostało utworzone 1 listopada 1976 r. Siedzibą Muzeum są budynki pozostałe po miejscowej gminie żydowskiej: zachowana XVII-wieczna Wielka Synagoga i Wielki Bejt Midrasz odbudowany od podstaw po zniszczeniach wojennych. Główne kolekcje Muzeum w Tykocinie, obrazujące historię i kulturę miasta i jego okolicy, powstawały w latach 70., 80. i 90. XX w..