Kraków

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna, poświęcona wyłącznie zagadnieniom fotografii.

Muzeum zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1987 roku. 
Początki Muzeum sięgają zorganizowanego przez Władysława Klimczaka, w 1972 roku, muzeum przy Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym. Trzy lata później otrzymało ono imię profesora Władysława Bogackiego. Mieściło się w pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej 13, a od 1982 roku, w kamienicy Hetmańskiej przy Rynku Głównym 17. 
31 grudnia 1986 roku, powołano odrębną, nie związaną z KTF, instytucję podległą Wydziałowi Kultury i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. 
Na początku lat 90. o Kamienicę Hetmańską zaczęli upominać się prawowici właściciele. Muzeum razem z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym otrzymało nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu do końca 1992 roku. 
Od 1992 roku siedziba Muzeum mieści się w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16, wybudowanej w latach 1923-1925. Od 2007 roku nosi imię Walerego Rzewuskiego.

Fotografie: MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII IM. WALEREGO RZEWUSKIEGO W KRAKOWIE

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII IM. WALEREGO RZEWUSKIEGO W KRAKOWIE

ul. Józefitów 16, Kraków

Telefon kontaktowy:

22 522 66 31

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.mhf.krakow.pl 

Parking dla autobusów:

parking podziemny, aleja Adama Mickiewicza 18, 33-332 Kraków

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy normalny: 5PLN/os; ulgowy: 3 PLN/os (grupy od 5 do 25 osób)

Cennik przewodników:

Koszt oprowadzania w języku polskim 50 PLN; w języku angielskim 70 PLN

Minimalny czas zwiedzania:

45 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godziny

Godziny i dni otwarcia:

środa - piątek 11:00 - 18:00 
sobota - niedz. 10:00 - 15:30

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Nie ma mozliwości zorganizowania oprowadzania dla osób/grup wcześniej nie zgłoszonych.

Stałe ekspozycje:

wystawa stała - Portret. 
Analiza zjawiska portretu fotograficznego została nieprzypadkowo wybrana jako temat pierwszej odsłony nowej ekspozycji stałej, ponieważ portret jest jednym z bardziej charakterystycznych dla kultury zachodniej typów obrazu, w którym jak w soczewce skupiają się wszelkie dokonujące się na przestrzeni dziejów zmiany estetyczne. Do połowy XIX wieku największą popularnością cieszyły się wizerunki malarskie. Wynalezienie fotografii zdecydowanie zmieniło sytuację. Piorunujący rozwój tego medium, pociągający za sobą obniżkę cen portretu i powszechność dostępu, uczynił z niego absolutnego lidera w tej dziedzinie. Na przestrzeni swej historii portret fotograficzny przechodził liczne przemiany, podporządkowane 
zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym, zachodzącymi w świecie. Wystawa będzie bardziej zasygnalizowaniem wieloaspektowości tematyki portretu, niż jego wyczerpującym przedstawieniem. 
Wybranych zostało kilka ważnych wątków z bogatej historii, które posłużą jako ilustracja szerszych zjawisk. Zostaną one zaprezentowane w kolejnych salach przestrzeni galeryjnej MHF. 
Otwarcie: 12 maja 2017

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA